Widok budynku przy ul. 6 Sierpnia

Dlaczego mieszkania na parterze są tańsze?

Mieszkania na rynku pierwotnym można klasyfikować według przeróżnych podziałów, w tym ze względu na ich cenę. Zasadniczo na cenę ostateczną mieszkania składa się wiele czynników, jednak nie trudno zauważyć, że mieszkania na parterze są zdecydowanie tańsze. Z czego to wynika?


Mieszkania na parterze cieszą się mniejszą popularnością z kilku względów i bynajmniej nie chodzi tutaj o samo rozmieszczenie pokoi. Nie jest też tak, że mieszkania te posiadają jedynie wady! Pamiętajcie, że to, co dla jednych jest czynnikiem dyskwalifikującym, dla innych może wydawać się atrakcyjne lub niezbędne.


Pierwszym czynnikiem przemawiającym za niższą ceną mieszkania parterowego jest bezpieczeństwo. Oczywiście nowe mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego w zdecydowanej większości są okraszone ogrodzeniem oraz dodatkowymi zabezpieczeniami, jednak do takiego mieszkania zdecydowanie łatwiej się dostać niż do tych, położonych na kolejnych kondygnacjach. Dla takich mieszkań bardzo często proponuje się specjalne rolety antywłamaniowe.


Drugim czynnikiem determinującym zmniejszone zainteresowanie mieszkaniami na parterze jest ich chłodniejsza temperatura, a co za tym idzie nieco większe koszty ogrzewania. Bardzo dużo zależy od samej lokalizacji mieszkania i dostępności do światła słonecznego, jednak z zasady te mieszkania są ciemniejsze i chłodniejsze. Jeśli jednak blok jest cały zamieszkały i każdy z sąsiadów dba o odpowiednia temperaturę a okna są szczelne, ta różnica może być nieznaczna. W tym miejscu warto dodać, że takie mieszkania są przyjemniejsze dla domowników w okresie silnych upałów.


Trzecim i zarazem ostatnim czynnikiem, na jaki chcielibyśmy zwrócić uwagę jest komfort mieszkania, a dokładnie narażenie na zaglądanie przez okna innych oraz nieco gorsze widoki. Niestety mieszkania położone najniżej bardzo często oznaczają widok bezpośrednio na chodnik, a co za tym idzie – widok jest smutny i szary. Na szczęście nowe nieruchomości, które odgrodzone są ogrodzeniem bardzo często posiadają pasy zieleni oraz malowniczo wykończone ogródki i podjazdy, a więc ten czynnik jest zdecydowanie coraz mniej aktualny.


Generalnie mieszkania parterowe to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób starszych i schorowanych, dla których schody bywają mocny utrudnieniem w poruszaniu się. Takie mieszkania doceniają także rodzice z małymi dziećmi przez wzgląd na ułatwienie przenoszenia ciężkiego wózka. Wiele mieszkań parterowych cieszy się także dodatkowymi drzwiami i małymi ogródkami pod oknami, które można dowolnie zagospodarować, co może dać namiastkę domu rodzinnego.

Jakie mieszkanie dla studenta?

Częstym powodem, dla którego młodzi ludzie zaczynają swoją przygodę z rynkiem deweloperskim są studia. Chociaż motywacje mogą być różne. Wygodniejszy dojazd do uczelni, czy po prostu usamodzielnienie się od rodziców. Jakie miejsce warto wybrać i dlaczego? Jaki lokal będzie odpowiedni? Akademik, czy mieszkanie, a może stancja? Takie pytania stawia sobie, każdy młody człowiek, który wyprowadza się z rodzinnego domu.

Wybór nie jest łatwy, ponieważ każda opcja ma swoje zalety.

Akademiki to oczywiście korzystna cena. Zdarza się, że są one nawet trzy razy tańsze od prywatnych mieszkań. Dodatkowo często są zlokalizowane w pobliżu uczelni, aby ułatwić studentom dojazd do placówek. Nie każdy jednak nadaje się do tego typu lokum. Jeżeli nie lubisz dość głośnego towarzystwa. Częstych imprez organizowanych przez współlokatorów, chciałbyś ciszy, prywatności i spokoju, powinieneś przemyśleć tę opcję kilka razy.

A co powiecie na stancję? Wynajęcie pokoju przy rodzinie, jest na pewno stosunkowo tanią opcją, jednak może być ryzykowna. Wiadomo nie od dziś, że młodzi ludzie nie lubią, kiedy ktoś dzień w dzień stoi nad ich głową. Cenią sobie swobodę i niezależność. Nigdy też nie wiadomo, jaki okaże się właściciel lokalu. Może się zdarzyć, że będzie mocno ingerował w nasze życie towarzyskie, będzie nas kontrolował, ponieważ boi się obdarzyć, bądź co bądź ludzi młodych i mało doświadczonych, zbyt dużym zaufaniem. Są oczywiście właściciele, którzy mogą okazać się wspaniałymi i przyjaznymi osobami, ale… i to ale zawsze pozostanie.

O ile największą zaletą dwóch pierwszych mieszkań była cena, to niewątpliwie największą liczbą swobód będziemy mogli się cieszyć wynajmując prywatne mieszkanie. Tutaj również opcji jest wiele. Jeżeli cenimy sobie prywatność i nie chcemy z nikim nawiązywać kompromisów, to dorzucimy kilka złotych i możemy cieszyć się z własnej kawalerki. W przypadku, gdy taka wygoda nie gra dla nas zbyt dużej roli, możemy podzielić się kosztami i wynająć mieszkanie wspólnie ze znajomymi. Cena takiej przyjemności jest bardzo zróżnicowana i zależy głównie od standardu i lokalizacji. Wiadomo, że mieszkanie w Warszawie będzie dużo droższe, niż chociażby w Łodzi, mieście, gdzie rynek nieruchomości jest szeroko otwarty dla młodzieży uczącej się.

Przy odrobinie chęci, oraz szczęścia na pewno każdemu uda się znaleźć niedrogie, umiejscowione w przyjemnej okolicy, wymarzone gniazdko. A czy to będzie akademik, stancja, kawalerka zależy tylko od ciebie.

Milenialsi na rynku nieruchomości

Milenialsi na rynku nieruchomości

Milenialsi to pokolenie ludzi urodzonych w latach 1980 – 1994 (czasami podaje się lata 1980 – 2000). Są to osoby, które dorastały w czasach szeroko pojmowanej „wolności” gospodarczej. Ich postrzeganie świata różni się znacznie od pokolenia starszego. Widać to również w sferze zamieszkania. Część osób z tzw. Pokolenia Y korzysta z wynajmu, niektórzy decydują się na zakup własnego mieszkania. Oczywiście jest to związane z ich sytuacją materialną oraz cenami nieruchomości. Młodzi ludzie zaczynają odgrywać coraz większą rolę na rynku nieruchomości. Jakich miejsc poszukują? Na jakie rzeczy zwracają uwagę?

Na początku należy zaznaczyć, że ciężko opisać tymi samymi cechami całą grupę. Główną przyczyną różnic jest wiek. Ludzie młodsi to często studenci. Ich zarobki są zazwyczaj niezbyt duże. Często żyją samotnie. Lubią się przemieszczać. Ich miejsce zamieszkania jest najczęściej związane z uczelnią, do której uczęszczają. Z tego tytułu decydują się na wynajem. Ich celem stają się mieszkania o małym metrażu. Zazwyczaj kawalerki lub niewielkie mieszkania dwupokojowe. Ważną rzeczą jest lokalizacja. Czy łatwo dostanę sie do centrum miasta komunikacją miejską? Czy w pobliżu znajdę centra rozrywkowe lub usługowe? Są to podstawowe pytania jakie poza ceną stawia sobie młody człowiek decydując się na wybór lokum.

30- latkowie pokolenia milenialsów mają trochę inne poglądy na te tematy. Częściej decydują się na zakup własnego mieszkania. Jest to możliwe dzięki stałemu zatrudnieniu. W dzisiejszych czasach taki wiek często wiąże się z zakładaniem rodziny, a to powoduje, że pary chcą osiąść na swoim. Obok mieszkania w centrum miasta, gdzie blisko znajduje się szkoła, park, centrum handlowe, łakomym kąskiem stają się domy na ich obrzeżach, gdzie panuje cisza i spokój, ale jest to jeszcze miasto z rozwiniętą komunikacją, by w łatwy sposób dostać się do centrum.


Od tego roku łódzcy studenci mogą skorzystać z nowo powstałej inwestycji – mieszkania zlokalizowane przy ulicy 6 Sierpnia to świetne miejsce do zamieszkania. Ścisłe Centrum,a  jednocześnie spokój, bliska odległość od najważniejszych węzłów komunikacyjnych, Centrów Handlowych oraz najważniejszych Uczelni to tylko nieliczne atuty tej lokalizacji. Jest to doskonała oferta zarówno dla studentów szukających własnego „m”, jak i osób chcących zakupić nieruchomość, aby ją wynajmować.
Szczegóły inwestycji znajdują się na stronie: CLM

Urządzona kuchnia | mieszkania CLM

Sprytne rozwiązania urządzenia małego mieszkania w bloku

Małe mieszkanie to dla większości zmora, chociaż czy aby na pewno nie można przekształcić go na stylowe wnętrze, w którym nie potrzeba nam nic więcej? Dzisiejszy artykuł pokaże Wam, jak sprawić, aby nasze małe mieszkanie w bloku stało się gniazdkiem, z którego nie będziemy chcieli wyfrunąć. Pamiętajcie, aby z rad zabrać tylko i wyłącznie to, co Wam odpowiada. Liczymy także na Waszą kreatywność w komentarzach – jeśli macie swoje sprawdzone sposoby na zyskanie większej ilości przestrzeni, piszcie! W końcu człowiek uczy się całe życie.

 

Tip numer jeden – obniżany sufit

Mała przestrzeń jest trudna do zagospodarowania, dlatego warto zastanowić się nad wykorzystaniem wysokości w mieszkaniu. Jeżeli możesz pozwolić sobie na obniżenie sufitu, a co za tym idzie zorganizowanie schowka, komórki nad głową – zyskasz olbrzymią przestrzeń, której pozazdrości Ci nie jeden znajomy. W takim pomieszczeniu możesz przechowywać wszystko to, czego nie używasz na co dzień – sezonowa odzież, obuwie, choinka, ozdoby świąteczne i narzędzia. Dobrze zbudowany schowek wygląda elegancko, a mieszkanie zyska na przytulności. Idealnym miejscem na schowek jest przedpokój, ale nie jest to warunek konieczny. Tak naprawdę mniejsze schowki mogą kryć się w każdym pokoju. Pamiętajcie jedynie o bezpieczeństwie!

Tip numer dwa – wysokie meble na zamówienie

Szafy, które wykonujemy na zamówienie mogą sięgać nawet sufitu. Dzięki temu zyskujemy niemal dwa razy tyle powierzchni, niż w przypadku standardowej szafy, która ma wysokość około 2m. Szafa zabudowana najczęściej jest przesuwna i elegancka, dlatego sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Ogromną zaletą szaf na zamówienie jest również możliwość jej pełnego zaprojektowania od podstaw – wysokość półek, liczba szuflad, miejsce na wieszaki – o wszystkim zadecydujesz sam. Co ważne, szafy przesuwne doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które mają drobny problem z organizacją. Wszystko jest schowane, a w mieszkaniu panuje porządek. Nic, tylko zamawiać!

Tip numer trzy – ścianka działowa

Małe mieszkania to najczęściej mało pokoi, a co za tym idzie, brak prywatności. Od czego są ścianki działowe! Szybkie w wykonaniu, lekkie, niedrogie, a co więcej nie musisz mieć na nie specjalnego pozwolenia. Wystarczy odrobina funduszy, dobre chęci i nowy układ mieszkania gotowy! Minusem ścianek działowych jest nie do końca idealne wyciszenie oraz prawdopodobnie powstanie tak zwanego „ślepego” pomieszczenia. W zależności od układu mieszkania, nie zawsze da się tak zorganizować ściankę, aby nowy pokój miał dostęp do okna. Jest to pewna cena jaką płacimy, dlatego warto na początku dobrze przemyśleć do czego taką przestrzeń chcemy wykorzystać.

Tip numer cztery – jeśli nie ścianka działowa, to co?

Rozumiemy, że ścianka działowa nie przemawia do każdego. Jest z tym trochę pracy, a wszelkie zmiany będą wymagać dodatkowego malowania ścian i urządzania przestrzeni tak naprawdę od początku. Dla osób ceniących sobie praktyczne i szybkie rozwiązania proponujemy parawany! Parawan to świetna opcja do wydzielenia przestrzeni do pracy lub odpoczynku – zawsze można go ustawić gdy zajdzie taka potrzeba, a na co dzień chować i cieszyć się pełnym metrażem pokoju. Minusem parawanów jest ich brak wyciszenia części pomieszczeń, a jedynie wzrokowe odgrodzenie.

Tip numer pięć – nowoczesna technologia to wielofunkcyjność

Nowoczesne rozwiązania w zakresie mebli są wręcz niewiarygodne i sprawdzają się przede wszystkim przy małych pomieszczeniach. Chyba najbardziej popularnym meblem, który jest dość funkcjonalny to składany stół. Na co dzień niewielki, w sam raz dla pary, a od święta zmieści się przy nim cała rodzina. Tak samo krzesła, które można dowolnie składać i przechowywać bez zagracania metrażu. Do funkcjonalnych rozwiązań zalicza się także pufy, które mieszczą pod sobą całkiem sporo miejsca na narzędzia lub pościel oraz sofy pełniące funkcje spania. Wiele nowoczesnych rozwiązań można zaobserwować również w kuchni, w której tak naprawdę można wykorzystać niemal każdy centymetr kwadratowy.

Tip numer sześć – mistrzyni organizacji

Kobiety z natury lubią organizować, porządkować, upychać. Nie wszystkie, ale większość na pewno. Zaletą organizacji jest umiejętne wykorzystanie każdej możliwej przestrzeni, dlatego jeśli posiadasz malutkie mieszkanie w bloku, być może to właśnie ten czas aby sięgnąć po kilka poradników dla niepoukładanych. Porządki w szafach, choć męczące dają poczucie satysfakcji. Niektórzy psychologowie twierdzą, że to też forma terapii. Ulubiona muzyka lub serial, sprzątanie, odganianie złych myśli na bok. Przy każdych porządkach część rzeczy ląduje w śmietniku więc na doczepkę mamy tutaj katharsis. W kwestii organizacji przestrzeni należy korzystać z dobrodziejstw technologii – worki próżniowe, przegrody materiałowe, pojemniki na odzież i obuwie. Rozwiązań jest masa, a inspiracje można czerpać nawet z „telezakupów”. Rozwój Internetu pozwolił na powstanie wielu portali zrzeszających maniaczki organizacji, które wymieniają się swoimi doświadczeniami – to ogromna kopalnia wiedzy dla każdego początkującego.

Tip numer siedem – porządek, porządek, porządek

Każde brudne miejsce wygląda gorzej. Ogromna sterta prania, brudne naczynia w zlewie albo porozwalane zabawki po pokoju sprawiają, że człowiek czuje się przytłoczony. Przestrzeń zapełnia się i mieszkanie od razu wygląda na mniejsze i niepraktyczne. Jak dbać o porządek? Na pewno przydaje się systematyczność oraz wszystkie funkcjonalne rozwiązania, o których pisaliśmy powyżej. Jeśli nie masz czasu na układanie zabawek, zorganizuj jeden kosz lub jedną pufę na zabawki, które można włożyć tam bez większego przyporządkowania. Brudne naczynia wkładaj od razu do zmywarki, a na stertę prania przeznaczona do poskładania lub uprasowania zawsze miej jedną wolną półkę w zabudowanej szafie. Życie trzeba sobie ułatwiać. Czasami nie chce nam się wykonywać podstawowych czynności od razu, ale praktyka pokazuje, że lepiej dziennie sprzątać 5-10 minut, niż 3h raz w tygodniu.

Tip numer osiem – odpowiednia aranżacja

Na koniec najtrudniejsze, ale zarazem najbardziej przyjemne czyli wykończenie wnętrz. Przede wszystkim kolory! Pamiętaj, że jasne barwy otwierają przestrzeń, ciemne zamykają. Ważna jest też tekstura i wzory, najlepiej sprawdzają się gładkie powierzchnie, niech dodatki robią całą robotę. Jasne kolory to także elegancja i dobre płótno do tego, aby niewielkim kosztem zmieniać wystrój w zależności od pory roku i okazji. Popularnym tipem na otwarcie przestrzeni są też duże okna i jasne, krótkie firanki oraz lustra. Wszelkie lśniące powierzchnie, które odbijają światło również dają poczucie większego metrażu, dlatego wybierając meble zwróć na to uwagę. Jako dekorację wybierz duże obrazy, grafiki lub zdjęcia. Najważniejsze to myśleć niestandardowo i nie przesadzać z ilością dodatków. Im mniej, tym lepiej.

Z których pomysłów korzystacie na co dzień, a które tipy macie zamiar wprowadzić do swojej organizacji przestrzeni? Pamiętajcie, wystarczy trochę budżetu, chęci i wyobraźnia.

6 pomysłów na urządzenie kawalerki

Kawalerka to najczęściej wybierany format mieszkania na początek. Świetnie sprawdzi się jako mieszkania studenckie, mieszkanie dla singla lub mieszkanie dla pary, która chce spróbować swoich sił razem. Kawalerki są malutkie i przytulne, i chociaż wiele osób skutecznie próbuje nam wmówić, że bezużyteczne – my pokażemy Wam dzisiaj, jak szybko i przyjemnie można odmienić swoje (nawet niewielkie) cztery kąty!

 

Podejście numer jeden – praktyczność przede wszystkim

Nie ma się co oszukiwać, mały metraż bywa kłopotliwy, jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, a każdy problem da się rozwiązać. Sztuką jest nie popadać w panikę i być odrobinę kreatywnym. Ewentualnie potrafić szukać inspiracji w sieci. Naszą propozycją są przede wszystkim zabudowane szafy, które optycznie nie zabierają wiele przestrzeni, a do których można zmieścić wszystko i niekoniecznie zawsze dbać o idealny ład i porządek. Szafy zabudowane, które przeważnie są gładkie i jednolite sprawiają wrażenie eleganckich i schludnych, a to bardzo ważny element w mieszkaniu. Szafy te są również bardzo pojemne, ponieważ zajmują całą wysokość mieszkania, nie mają zbędnych elementów bocznych i niepotrzebnych przegród. Wszystko można zorganizować według własnych potrzeb i upodobań. Oczywiście szafy to nie jedyny patent na zyskanie odpowiedniej ilości miejsca. Wato wykorzystywać chociażby przestrzenie pod łóżkiem. Worki próżniowe na odzież i obuwie to podstawa, dzięki nim zyskacie olbrzymią ilość miejsca i zabezpieczycie odzież przed kurzeniem się.

szafa | mieszkania CLM

Podejście numer dwa – aneks kuchenny

Kawalerka to miejsce przytulne, dlaczego by więc nie połączyć kuchni i części salonu wspólnie? W dobie, w której tak niewiele czasu spędzamy razem może okazać się to niemal zbawienne. Zalet aneksów jest wiele – można bez problemu się komunikować, jednocześnie gotować i oglądać chociażby telewizję, a przede wszystkim zaoszczędzamy bardzo wiele przestrzeni! Odchodzi nam konieczność kupowania stołu i krzeseł w kuchni, odchodzą grube ściany oraz dodatkowe oświetlenie. Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla każdego, zwłaszcza osób ceniących sobie przestrzeń osobistą i prywatność, jednak zdecydowanie jest to pomysł warty rozpatrzenia. Odradzamy aneks kuchenny, jeśli w kawalerce nie będzie przez to żadnego dodatkowego pomieszczenia przeznaczonego na sen lub odpoczynek. Wówczas na dłuższą metę może okazać się to rozwiązaniem męczącym dla lokatorów. Aneks jest idealnym rozwiązaniem dla singli i osób często organizujących tak zwane domówki.

widok aneksu kuchennego | mieszkania CLM

 

Podejście trzecie – umiejętna gra świateł i barw

Aranżacja wnętrza to swego rodzaju sztuka. Niezależnie od metrażu. Niestety małe pomieszczenia, w tym kawalerki są dość trudne do aranżacji – ciężko jest odpowiednio wykończyć mieszkanie tak, aby po pierwsze znalazły się w nim wszystkie niezbędne elementy, a po drugie aby optycznie mieszkania nie pomniejszyć i nie zagracić. Gra świateł i barw pozwala nie tylko ożywić przestrzeń, ale i ja powiększyć. Kolory ścian i sufitu powinny być jasne i przyjemne, a światło w przyjemnej tonacji. Jeżeli lubicie kontrasty, postawcie na ciemniejszą podłogę i tylko podłogę. Nie warto zabierać mieszkaniu przestrzeni, ponieważ koniec końców możemy poczuć się nieco przytłoczeni. Jasne barwy dobrze wpływają również na stan umysłu, potrafią wyciszyć i uspokoić. Jasne kolory są również przytulne, jednak w tym miejscu warto wspomnieć o tonacji barw. Zimne barwy ochładzają wnętrze, dodają srogości i powagi. Niejednokrotnie wyglądają dużo bardziej elegancko, ale brak im tej iskierki, ciepła domowego ogniska. Oczywiście kluczowym elementem są dodatki, niejednokrotnie odmieniające całą aranżację – o czym nieco więcej za chwilę. Dodatki to czas na zabawę wzorami, fakturami i kolorami – nie muszą być jasne i stonowane. Mają nadać charyzmy.

dodatki do mieszkania | mieszkania CLM

 

Podejście czwarte – siła dodatków

O dodatkach już zaczęliśmy mówić, chociaż to zdecydowanie temat rzeka. Nie jeden projektant wnętrz zastanawiał się dlaczego dodatki określa się właśnie tym słowem, choć tak naprawdę to one grają pierwsze skrzypce. Ściany, sufit i podłoga to jedynie tło, baza do tworzenia dalej. Male wnętrza żądzą się swoimi prawami, zwłaszcza jeżeli chodzi o barwy, dlatego dodatki powinny służyć jako element ekstrawagancji w mieszkaniu oraz oddanie charakteru lokatorów. Choć trudno w to uwierzyć, dobór dodatków do prostych i jasnych ścian nie jest łatwy. Biała lub kremowa ściana pozwala na najwięcej – czerwień, zieleń, róż, kolory musztardowe lub koralowe oraz klasyczny brąz. Gama barw jest dowolna, pod warunkiem, ze umiejętnie zintensyfikujemy odcienie i zagramy teksturami. Dodatki są sezonowe, warto je zmieniać wraz z porami roku aby nadać pomieszczeniom nieco świeżości. Wiosna i latem najważniejsze są świeże kwiaty. Jesienią warto wprowadzić trochę czerwieni, brązu, pomarańczy. Kasztany i suche liście, może dekoracja z dyni? Zima to czas magiczny – choinka, święta, lampki i świeczki. Ta pora roku jest celebrowana niemal przez wszystkich. Sprawmy aby nasz dom był piękny nie tylko w Grudniu, ale przez cały rok.

dekoracje domu | mieszkania CLM

 

Podejście piąte – wyznaczanie granic

Są ludzie, którzy lubią mieć jasno wyznaczone granice, nawet jeśli chodzi o tak małe przestrzenie jakimi są kawalerki. Jeżeli zdarza Ci się przynosić pracę do domu, albo co gorsza w domu pracujesz cały czas – powinieneś mieć do tych czynności przeznaczony osobny kąt. W przypadku kawalerki czasem osobne pomieszczanie z drzwiami jest niemożliwe, ale z pewnością jesteś w stanie wygospodarować sobie jakąś część salonu, w której postawisz dobre oświetlenie, biurko, wygodne krzesło i komputer. Odgrodzenie przestrzeni można uzyskać za pomocą ścianki działowej wykonanej z dykty, drzwi przesuwnych albo parawanu wykonanego z modnych materiałów i kolorów. Tak naprawdę wydzielenie przestrzeni musi być odpowiednie dla Ciebie – mózg powinien kojarzyć biurko i komputer wyłącznie z pracą. Jeżeli będziesz przenosić pracę na kanapę lub łóżko zbyt często, może okazać się, że w przyszłości pojawią się problemy z odpoczynkiem lub snem, co negatywnie wpłynie na całe Twoje życie.

kącik pracy w kawalerce | mieszkania CLM

 

Podejście szóste – totalne szaleństwo!

Jeżeli kawalerka jest Twoim pierwszym mieszkaniem, być może nie do końca wiesz, jak ono powinno wyglądać, co się sprawdzi i czego potrzebujesz. Niech będzie to czas na eksperymentowanie! Zabaw się kolorami, wzorami, sprawdź czego potrzebujesz. Jako młoda osoba być może postawisz na praktyczne rozwiązania, a może wręcz przeciwnie – chcesz aby każdy zazdrościł Ci wypasionej kanapy? Nie bój się czerpać inspiracji z Instagrama czy stron poświęconych aranżacji wnętrz. Nie bój się łączyć różne podejścia oraz szukać tańszych zamienników. Wszystkie pokazowe stylizacje to tylko i wyłącznie pewien standard i trend, z którego powinieneś czerpać to, co Ci się podoba. Niech Twoje mieszkanie oddaje Ciebie i sprawia, że będziesz czul się w nim wyjątkowo, jak w domu.

kolorowe mieszkanie | mieszknia CLM

 

 

Jak widać, nie taki diabeł straszny jak go malują! Nawet kawalerkę można urządzić gustownie, modnie, z klasą i to niewielkim kosztem. To, czego potrzebujesz na początek to Twoja wyobraźnia i znajomość własnych preferencji. Szukaj takich rozwiązań, które sprawią, że do domu będziesz wracał z chęcią. Pozwól też sobie na odrobinę szaleństwa, ale takiego, które łatwo możesz stonować zanim mama wpadnie na odwiedziny ;).

aranżacja sufitu w 3D

Sufit nie musi być biały! Pomysły na wykończenie sufitu

Przeciętny lokator na pytanie związane z ilością ścian w swoim domu odpowie „mam cztery ściany”, ale czy jest to słuszna odpowiedź? Oczywiście, że nie! Sufit to też ściana, tylko znajdującą się nad naszą głową. Przez bardzo długi czas w wielu mieszkaniach sufit przybierał kolor biały z kilku powodów. Po pierwsze jest to neutralny uniwersalny kolor, który współgra niemalże z każdą aranżacją. Po drugie, bardzo często wychodzimy z założenia, że mało kto zwraca uwagę na tak prozaiczne elementy mieszkania jak sufit, gdyż umeblowanie i kolor ścian odgrywa ważniejszą rolę. Po trzecie, biały sufit to swoista pamiątka z czasów PRLu, do których raczej wolelibyśmy nie wracać.

Skoro mówimy już suficie jako o piątej ścianie zastanówmy się w jaki sposób możemy go zaaranżować. Aranżacja w dużej mierze zależy od posiadanego mieszkania, gdyż inaczej wykończymy sufit w wysokim i niskim lokalu. Zacznijmy od mieszkań w bloku. Jak wiemy za komuny bloki budowano wedle zasady „aby było” w efekcie czego ściany wraz z sufitem odbiegają od pojęcia kąta prostego. Aby zakryć nieatrakcyjną krzywiznę, a wnętrzu nadać nieco nowocześniejszego wyglądu, warto zastanowić się nad podwieszanym sufitem. Rozwiązanie jest bardzo proste w wykonaniu, nie wymaga ogromnych funduszy i przede wszystkim efektownie się prezentuje. Podwieszany sufit najprościej skonstruować z łatwo dostępnych płyt „karton-gips” na których nanosimy gładź. Popularnym dodatkiem do podwieszanego sufitu pozostają halogeny lub energooszczędne lampki LED. W jakich pomieszczeniach sprawdzi się podwieszany sufit? Tak naprawdę w każdych – w kuchni, łazience czy pokoju gościnnym. Budując podwieszany sufit w łazience musimy pamiętać o zakupie płyt odpornych na wilgoć.

Widok sufitu podwieszanego


Choć sufity z płyt karton-gips niepodzielnie królują w polskich mieszkaniach istnieje pewna alternatywa – sufit napinany. Swym wyglądem przypomina termokurczliwą tkaninę o dowolnej kolorystyce. Jego montaż nie przysporzy większych trudności, a efekt końcowy jest godny podziwu. Pod sufitem napinanym ukryjemy nieestetyczne pęknięcia, rury czy okablowanie. Dla mieszkań wysokim stropie pomysł doskonały!

Sufit napinany w salonie


Gładkiego sufitu wcale nie musimy malować, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny. Coraz częściej w dziecięcych pokojach, jak i w gościnnych salonach, napotykamy się na fototapety. W Internecie nie brakuje firm, które z chęcią ulubione zdjęcie lub grafikę przeniosą w o wiele większy format. Tutaj ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Gdy dysponujemy ograniczonym budżetem, a chcemy nieco odmienić sufit, warto oprócz zwykłej farby zakupić listwy dekoracyjne. Listwy dostępne są w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu wzbogacą tradycyjne jak i nieco bardziej ekstrawaganckie wnętrza.

Fototapeta na suficieŹródło: http://blog.decol.pl/


Interesującym rozwiązaniem dla domu pozostaje również sufit kasetonowy, który swym wyglądem przypomina nieco sufit podwieszany. Różnica polega na tym, że kasetony wystarczy wsunąć w profile. Kasetony bez większych trudności zamontujmy zarówno w bloku, jednorodzinnym domku czy kamienicy. Aktualnie dostępne w sklepach kasetony znacznie odbiegają od swoich poprzedników charakterystycznych dla drugiej połowy XX wieku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać panele trójwymiarowe i nadać mieszkaniu niepowtarzalny efekt 3D.

sztukateria. na suficie

Źródło: Pinterest.com


Alternatywnie sufit można również pokryć panelami z metalu, drewna, aluminium czy tworzywa sztucznego. Uzyskany efekt jest godny podziwu i przede wszystkim oryginalny. Dodatkowo tego typu konstrukcja pozwala na wbudowanie oświetlenia czy klimatyzacji. Funkcjonalność, wygoda i unikalny design w jednym!


sufit drewniany

Źródło: Pinterest.com


Jak widzimy pomysłów na zagospodarowanie sufitu nie brakuje. Czasem nawet prosty zabieg jak wymiana oświetlenia sprawi, że wystrój aktualny wystrój pokoju nabierze zupełnie nowego wymiaru. Inspiracje pozostają na wyciągnięcie ręki, wystarczy włączyć Internet lub odwiedzić sklep budowlany. Wszelkie modyfikacje w postaci podwieszanego sufitu czy kasetonów i paneli najlepiej przeprowadzić podczas gruntownego remontu, aby oszczędzić dodatkowego bałaganu.

Trendy kolorystyczne w aranżacji wnętrz

Trendy kolorystyczne w aranżacji wnętrz

Trendy i moda zmieniają się we wszystkich otaczających nas kategoriach – ubraniach, kolorach na paznokciach, fryzurach, a także wystroju wnętrz. O ile zawartość szafy zawsze łatwo wymienić, o tyle zmiana aranżacji jest nie tylko czasochłonna, ale i bardzo kosztowna. Jak pogodzić zatem panujące trendy kolorystyczne, praktyczność i nasze indywidualne preferencje?

Przede wszystkim wybierz jakość, a nie ilość! Nie jest istotne, czy masz ochotę na jednokolorowe ściany czy na tęczę w sypialni – bez dobrych jakościowo materiałów, efekt i tak nie będzie zadowalający. Zdecydowanie lepiej postawić na jeden klasyczny, ale intensywny kolor, który będzie dominował, niż na kilka farb i wzorów o wątpliwej trwałości i głębi koloru. Zaczęliśmy od ścian, dlatego, że to właśnie najczęściej do nich dobiera się resztę aranżacji – podłogi, firany, zasłony, meble i dodatki. Podłoga powinna zgrywać się tonacyjnie z kolorem ściany – być ciemniejsza i w zależności od tonu, o chłodnym lub ciepłym zabarwieniu. Podłoga jest też elementem, który wymieniamy najrzadziej, dlatego jej wybór powinien być przemyślany. Podobna zasada dotyczy mebli – chłodne szarości lub grafit nie pasują do ciepłych barw na ścianach i odwrotnie. Jedynym kolorem uniwersalnym jest czerń i biel, a także klasyczny brąz, chociaż w tym wypadku w grę również wchodzi jego tonacja. Dodatki to kwestia filozofii – minimalizm, przepych, styl romantyczny, a może skandynawski?

 

Podstawy znamy, to teraz przejdźmy do konkretów. Jakie są najmocniejsze trendy kolorystyczne w tym roku? Skupimy się na pięciu najbardziej pożądanych zestawieniach, a także postaramy doradzić nieco w kwestii dodatków.

 

1. Skandynawski sznyt. Nie trudno wyobrazić sobie skąd wśród projektantów tak duży sentyment do krajobrazu krajów skandynawskich. Lodowce, trochę dziewicze tereny, panujący chłód, zorza polarna i gejzery. Prostolinijność, elegancja, prostota. A mimo wszystko jednak coś nieoczywistego w naszej rodzimej Polsce. Zaletą stylu skandynawskiego jest nie tylko prostota wykończenia, ale i jasność pomieszczeń. Jasne pokoje relaksują i pozwalają odpocząć. Jasne kolory to też najlepsze rozwiązanie dla niewielkiego metrażu.
Wnętrze w stylu skandynawskim

 
2. Klasyczny nude. Odcienie nude to kolory jasne, beżowe, czasem z odrobiną różu, a nawet koralu. Największym zainteresowaniem nudziakami do tej pory cieszyła się branża kosmetyczna i odzieżowa, jednak w 2016 roku świat oszalał i nude króluje nawet w aranżacji wnętrz. Wykorzystując tak klasyczne i eleganckie barwy nadamy naszemu mieszkaniu świeżości i wytworności. Wszelkie odcienie nude idealnie komponują się z brązami, czerwienią czy śliwką. To taka wskazówka dla mniej odważnych, którzy kochają kolory, ale wybierają je jedynie w dodatkach.
Aranżacja mieszkania w stylu nude
 
3. Z czym połączysz szarość lub biel? Jeśli lubisz odcienie koloru białego lub szarego, zainteresuj się stylem industrialnym. Połącz prostotę barw z fakturą cegły czy betonu. Dla bardziej odważnych osób, które koniecznie chcą podążać za trendami mała wskazówka – fluorescencyjne dodatki o niebieskawym, zielonkawym czy żółtym zabarwieniu to hit tego sezonu!
Mieszkanie w stylu industrialnym
(fot. Decoroom)
 
4. Inspirację czerp z podróży i odmiennych kultur! Wszelkie motywy etniczne, nawiązujące do Twoich zainteresowań będą budziły zachwyt nie tylko w gościach podczas odwiedzin, ale przede wszystkim u samego siebie. Czy może być jakaś większa dawka pozytywnej energii z rana lub tuż po powrocie do domu, niż wspomnienia z najlepszych wakacji w życiu albo motyw nawiązujący do podróży marzeń, która z każdym dniem jest bliższa realizacji? Kolory nawiązujące do etnicznych klimatów to przede wszystkim oliwkowa zieleń, pomarańczowa terakota, żółta ochra czy meksykańska czerwień.
Wnętrze w stylu etno
fot. blog.terrysfabrics.co.uk
 
5. Lata 80’ w wersji na soft. Jeśli lubisz kolory, ale mimo wszystko chcesz, aby Twoje wnętrze było stonowane, wybierz delikatne, lekkie i kobiece kolory, które połączysz z bielą lub perłą. Największym trendem w 2016 jest róż, który przy połączeniu z neutralnymi kolorami i delikatnymi akcentami zyskuje na wartości. Przestaje być kiczem, a staje się nową czerwienią. Róż świetnie współgra z cytryną, limonką oraz kolorami musztardowymi.
Styl lat 80
fot. encasa.pl
 
I jak, który styl wybierasz? 😉

ile-mozna-zarobic-na-wynajmie-mieszkania

Ile można zarobić wynajmując mieszkanie?

Wynajmowanie mieszkania od wielu lat jest dodatkowym źródłem dochodu wielu osób. Czy istnieje jednak możliwość, aby poboczny system gromadzenia funduszy przekształcić w pensję wystarczającą na pokrycie wszystkich miesięcznych wydatków?

Posiadanie własnościowego mieszkania generuje miesięczne koszty. Jeżeli mieszkanie nie jest wykorzystywane, w każdym miesiącu powstaje znacząca dziura budżetowa, a sam lokal traci na swojej wartości. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest albo sprzedanie mieszkania, albo oddane go pod wynajem. W obu przypadkach jesteśmy w stanie wypracować sobie odpowiednią ilość środków, które wspomogą miesięczny budżet. Sprzedaż mieszkania zagwarantuje jednorazowy, aczkolwiek duży napływ gotówki, który prędzej czy później zostanie rozdysponowany. Wynajem mieszkania pozwala z kolei na comiesięczny zastrzyk gotówki. Zaletą wynajmowania mieszkania jest możliwość korzystania z dodatkowych wpłat, a w razie konieczności sprzedaż lokalu. Jeżeli od razu decydujemy się zbyć nieruchomość, nie jesteśmy w stanie zarobić na nim więcej niż byśmy mogli pozostawiając go aktywnym na rynku.

Prawdą jest, że posiadanie jednego mieszkania nie jest w stanie pozwolić nam uzyskać bardzo wysokich przychodów, tym bardziej przychodów pozwalających w całkowitym stopniu się utrzymać, jednak pozwala na gromadzenie całkiem pokaźnych oszczędności. Podstawową zasadą pracy na rynku nieruchomości jest odpowiednia wycena mieszkania. Lokale zaniedbane, wymagające remontu i nieumeblowane kosztują niewiele, dlatego po odjęciu kosztów stałych zysk nie przekracza kilkuset złotych. Im większa początkowa wartość mieszkania oraz jego stan techniczny, tym wyższy zysk. Nawet podstawowe umeblowanie potrafi podwoić stawkę względem alternatywnych ofert na rynku. Ostateczną cenę wynajmu determinuje także lokalizacja, ogrodzenie budynku oraz garaż.

Analizując dostępne na rynku dane za 2015 rok, okazuje się, że oczekiwana wartość rentowności netto plasuje się pomiędzy 3,6%, a 4,8%. W zależności od miasta, różnice na korzyść właścicieli lokali wahają się nawet do 6,5%-7,5%.  Tak duże różnice wynikają z perspektyw miasta oraz obecnej sytuacji na rynku gospodarczym. Warto pamiętać, że ceny wynajmowanych mieszkań uzależnione są również od aktualnych stawek oprocentowania kredytów hipotecznych. Jeżeli łączne koszty wynajmu mieszkania są podobne do miesięcznej spłaty zobowiązania bankowego, wiele osób może zdecydować się na kupno własnego mieszkania.

Kto jest w stanie utrzymać się z posiadania nieruchomości w naszym kraju? Największe zarobki osiągają osoby posiadające całe kamienice lub kilka zróżnicowanych pod względem jakości i wyposażenia lokali. Posiadając kamienicę jesteśmy w stanie znacząco podnieść jej wartość oraz dobrać lokatorów, co również wpływa na ostateczną wycenę usługi. Największym powodzeniem cieszą się budynki odgrodzone, znacznie bezpieczniejsze niż państwowe blokowiska.

Małe mieszkania w Łodzi

Ile kosztują małe mieszkania w Łodzi?

Ceny mieszkań na ryku nieruchomości uzależnione są od wielu czynników, między innymi od lokalizacji, liczby dostępnych mieszkań, aktualnej sytuacji gospodarczej kraju, popytu oraz stanu samego lokalu. Łódź jest dużym i rozwojowym miastem, które każdego miesiąca przyciąga turystów i inwestorów, dlatego z punktu widzenia deweloperów jest miejscem atrakcyjnym.

Proces poszukiwania mieszkania powinno poprzedzić się małym badaniem rynku, tak aby samemu znać mniej więcej zakresy cenowe i nie dać się nabrać na zdecydowanie zawyżone ceny apartamentów. Obecny rozwój technologii pozwala śledzić rynek na bieżąco, bez konieczności wychodzenia z domu. Dostępne w sieci porównywarki cen i wyszukiwarki aktualnych ofert znacznie ułatwiają zadanie.

Ceny kawalerek w Łodzi rozpoczynają się od około 30.000 zł, jednak średnia cena za mieszkanie wielkości 25-30m2 waha się pomiędzy 60.000, a 80.000 zł. Lokalizacja i stan mieszkania jest głównym czynnikiem determinującym cenę, chociaż należy zwrócić także uwagę na sposób ocieplania mieszkania, garaż, bramy wjazdowe i zabezpieczenie terenu. Najtańsze mieszkania wymagają gruntownego remontu lub odświeżenia – najdroższe są bezpośrednio odnowione. Ceny mieszkań w kamienicach różnią się zasadniczo od cen w nowym budownictwie i blokach, ze względu na układy pomieszczeń, stan klatki schodowej oraz zastosowane w budownictwie materiały. Podejmując decyzję o zakupie kawalerki warto zwrócić także uwagę na koszty stałe – wysokość czynszu i opłat typu woda, ogrzewanie, gaz, prąd oraz pozostałe media. Niejednokrotnie okazuje się, że za nieco wyższą ceną mieszkania zasłaniają się korzystniejsze warunki mieszkaniowe w przyszłości.

Za małe mieszkania można uznać także lokale z dwoma pokojami, przy założeniu niewielkiego ogólnego metrażu. Niejednokrotnie dwupokojowe mieszkanie posiada mniejszą powierzchnię niż kawalerka, na co warto zwrócić uwagę przeglądając ogłoszenia. Sensowne oferty rozpoczynają się od 50.000 zł za metraż około 40-45 m2, przy podobnych założeniach jak w przypadku kawalerki. Na cenę mieszkania w dużej mierze wpływa kształt pokoi – pokoje o kwadratowych wymiarach są zdecydowanie droższe niż pokoje ze skośnymi ścianami lub pokojami w kształcie wagonu. Z założenia kwadrat jest zdecydowanie bardziej użytkowy i wygodniejszy do zagospodarowania.

Mieszkania w nowym budownictwie nie wymagają nakładów finansowych na chociażby remont instalacji. Dodatkowym atutem jest wygląd klatki schodowej oraz wysoki standard użytych materiałów podczas budowy. Część osób poszukujących mieszkania decyduje się na te z rynku wtórnego, ponieważ nie chce „bawić się” w remonty, a także ze względu na niższą cenę. Z firmą CLM to żaden problem – wykończenia pod klucz to jedna z usług oferowanych na specjalnie życzenie Klienta. Mieszkania są dostępne od 3900zł/m2, więc warto rozważyć tak atrakcyjną cenę nowego mieszkania.

Licytacja nieruchomości

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to nie jedyny sposób na nabycie atrakcyjnej nieruchomości. Interesującą alternatywą jest zakup mieszkania z licytacji komorniczej, o którym warto dowiedzieć się nieco więcej jeszcze przed udaniem się na swój pierwszy przetarg. Dzisiejszy artkuł poświęcony będzie najważniejszym zagadnieniom przydatnym dla osób rozpoczynających poszukiwanie wymarzonego mieszkania.


Co to jest licytacja komornicza?

Licytacja komornicza jest sposobnością do nabycia nieruchomości po cenie zdecydowanie niższej niż realia rynkowe, nie jest to jednak transakcja, która jest w 100% pozbawiona ryzyka (ryzyko wynika z niepewnym stanem prawnym nieruchomości).

W jaki sposób ustala się stawki lokalu?

Stawka wywoławcza oferowanego lokalu w licytacji komorniczej opiera się przede wszystkim o wartość określoną w operacie szacunkowym, który sporządzony jest przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Co ciekawe, pierwsza licytacja lokalu może być ustalona na maksymalnie 25% obniżoną stawkę. Jeżeli lokal nie zostanie sprzedany, komornik jest upoważniony do znacznego zaniżenia ceny wyjściowej (nawet do 75% upustu).

Przebijanie ofert

Licytacja w zdecydowanej większości przypadków jest dynamiczna, a cena wywoławcza zostaje wielokrotnie przebita, dlatego należy posiadać bardzo dobre rozeznanie na rynku, aby ostatecznie nie dobić niekorzystnego dla siebie targu. Na licytacjach niewiele jest osób przypadkowych.

Wygrana oferta – formalności

Zdecydowana większość organizowanych przetargów organizowana jest w formie gotówkowej, dopuszcza się jednak możliwość wspierania kredytem hipotecznym. Osoba, która wygrała licytację posiada ustalony prawnie czas na spłatę pozostałej kwoty (jest to 14 dni lub maksymalnie 1 miesiąc po złożeniu dodatkowego wniosku).

Poszukiwanie przetargów
Ponieważ uregulowania prawne związane z organizowaniem licytacji komorniczych są wyraźne, łatwo jest poruszać się po rynku nieruchomości, wymaga to jednak sporej dawki wolnego czasu i nieco zaangażowania od strony zainteresowanej kupnem. Komornik ma obowiązek ogłosić przetarg nie krócej niż dwa tygodnie przed odbyciem się licytacji w budynku sądowym i w lokalu organu gminy właściwych miejscem położenia nieruchomości. Dodatkowo, przetarg ogłasza się również w dzienniku poczytnym w danej miejscowości, a także na komorniczych serwisach internetowych.