Widok budynku przy ul. 6 Sierpnia

Dlaczego mieszkania na parterze są tańsze?

Mieszkania na rynku pierwotnym można klasyfikować według przeróżnych podziałów, w tym ze względu na ich cenę. Zasadniczo na cenę ostateczną mieszkania składa się wiele czynników, jednak nie trudno zauważyć, że mieszkania na parterze są zdecydowanie tańsze. Z czego to wynika?


Mieszkania na parterze cieszą się mniejszą popularnością z kilku względów i bynajmniej nie chodzi tutaj o samo rozmieszczenie pokoi. Nie jest też tak, że mieszkania te posiadają jedynie wady! Pamiętajcie, że to, co dla jednych jest czynnikiem dyskwalifikującym, dla innych może wydawać się atrakcyjne lub niezbędne.


Pierwszym czynnikiem przemawiającym za niższą ceną mieszkania parterowego jest bezpieczeństwo. Oczywiście nowe mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego w zdecydowanej większości są okraszone ogrodzeniem oraz dodatkowymi zabezpieczeniami, jednak do takiego mieszkania zdecydowanie łatwiej się dostać niż do tych, położonych na kolejnych kondygnacjach. Dla takich mieszkań bardzo często proponuje się specjalne rolety antywłamaniowe.


Drugim czynnikiem determinującym zmniejszone zainteresowanie mieszkaniami na parterze jest ich chłodniejsza temperatura, a co za tym idzie nieco większe koszty ogrzewania. Bardzo dużo zależy od samej lokalizacji mieszkania i dostępności do światła słonecznego, jednak z zasady te mieszkania są ciemniejsze i chłodniejsze. Jeśli jednak blok jest cały zamieszkały i każdy z sąsiadów dba o odpowiednia temperaturę a okna są szczelne, ta różnica może być nieznaczna. W tym miejscu warto dodać, że takie mieszkania są przyjemniejsze dla domowników w okresie silnych upałów.


Trzecim i zarazem ostatnim czynnikiem, na jaki chcielibyśmy zwrócić uwagę jest komfort mieszkania, a dokładnie narażenie na zaglądanie przez okna innych oraz nieco gorsze widoki. Niestety mieszkania położone najniżej bardzo często oznaczają widok bezpośrednio na chodnik, a co za tym idzie – widok jest smutny i szary. Na szczęście nowe nieruchomości, które odgrodzone są ogrodzeniem bardzo często posiadają pasy zieleni oraz malowniczo wykończone ogródki i podjazdy, a więc ten czynnik jest zdecydowanie coraz mniej aktualny.


Generalnie mieszkania parterowe to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób starszych i schorowanych, dla których schody bywają mocny utrudnieniem w poruszaniu się. Takie mieszkania doceniają także rodzice z małymi dziećmi przez wzgląd na ułatwienie przenoszenia ciężkiego wózka. Wiele mieszkań parterowych cieszy się także dodatkowymi drzwiami i małymi ogródkami pod oknami, które można dowolnie zagospodarować, co może dać namiastkę domu rodzinnego.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *