aranżacja sufitu w 3D

Sufit nie musi być biały! Pomysły na wykończenie sufitu

Przeciętny lokator na pytanie związane z ilością ścian w swoim domu odpowie „mam cztery ściany”, ale czy jest to słuszna odpowiedź? Oczywiście, że nie! Sufit to też ściana, tylko znajdującą się nad naszą głową. Przez bardzo długi czas w wielu mieszkaniach sufit przybierał kolor biały z kilku powodów. Po pierwsze jest to neutralny uniwersalny kolor, który współgra niemalże z każdą aranżacją. Po drugie, bardzo często wychodzimy z założenia, że mało kto zwraca uwagę na tak prozaiczne elementy mieszkania jak sufit, gdyż umeblowanie i kolor ścian odgrywa ważniejszą rolę. Po trzecie, biały sufit to swoista pamiątka z czasów PRLu, do których raczej wolelibyśmy nie wracać.

Skoro mówimy już suficie jako o piątej ścianie zastanówmy się w jaki sposób możemy go zaaranżować. Aranżacja w dużej mierze zależy od posiadanego mieszkania, gdyż inaczej wykończymy sufit w wysokim i niskim lokalu. Zacznijmy od mieszkań w bloku. Jak wiemy za komuny bloki budowano wedle zasady „aby było” w efekcie czego ściany wraz z sufitem odbiegają od pojęcia kąta prostego. Aby zakryć nieatrakcyjną krzywiznę, a wnętrzu nadać nieco nowocześniejszego wyglądu, warto zastanowić się nad podwieszanym sufitem. Rozwiązanie jest bardzo proste w wykonaniu, nie wymaga ogromnych funduszy i przede wszystkim efektownie się prezentuje. Podwieszany sufit najprościej skonstruować z łatwo dostępnych płyt „karton-gips” na których nanosimy gładź. Popularnym dodatkiem do podwieszanego sufitu pozostają halogeny lub energooszczędne lampki LED. W jakich pomieszczeniach sprawdzi się podwieszany sufit? Tak naprawdę w każdych – w kuchni, łazience czy pokoju gościnnym. Budując podwieszany sufit w łazience musimy pamiętać o zakupie płyt odpornych na wilgoć.

Widok sufitu podwieszanego


Choć sufity z płyt karton-gips niepodzielnie królują w polskich mieszkaniach istnieje pewna alternatywa – sufit napinany. Swym wyglądem przypomina termokurczliwą tkaninę o dowolnej kolorystyce. Jego montaż nie przysporzy większych trudności, a efekt końcowy jest godny podziwu. Pod sufitem napinanym ukryjemy nieestetyczne pęknięcia, rury czy okablowanie. Dla mieszkań wysokim stropie pomysł doskonały!

Sufit napinany w salonie


Gładkiego sufitu wcale nie musimy malować, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny. Coraz częściej w dziecięcych pokojach, jak i w gościnnych salonach, napotykamy się na fototapety. W Internecie nie brakuje firm, które z chęcią ulubione zdjęcie lub grafikę przeniosą w o wiele większy format. Tutaj ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Gdy dysponujemy ograniczonym budżetem, a chcemy nieco odmienić sufit, warto oprócz zwykłej farby zakupić listwy dekoracyjne. Listwy dostępne są w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu wzbogacą tradycyjne jak i nieco bardziej ekstrawaganckie wnętrza.

Fototapeta na suficieŹródło: http://blog.decol.pl/


Interesującym rozwiązaniem dla domu pozostaje również sufit kasetonowy, który swym wyglądem przypomina nieco sufit podwieszany. Różnica polega na tym, że kasetony wystarczy wsunąć w profile. Kasetony bez większych trudności zamontujmy zarówno w bloku, jednorodzinnym domku czy kamienicy. Aktualnie dostępne w sklepach kasetony znacznie odbiegają od swoich poprzedników charakterystycznych dla drugiej połowy XX wieku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać panele trójwymiarowe i nadać mieszkaniu niepowtarzalny efekt 3D.

sztukateria. na suficie

Źródło: Pinterest.com


Alternatywnie sufit można również pokryć panelami z metalu, drewna, aluminium czy tworzywa sztucznego. Uzyskany efekt jest godny podziwu i przede wszystkim oryginalny. Dodatkowo tego typu konstrukcja pozwala na wbudowanie oświetlenia czy klimatyzacji. Funkcjonalność, wygoda i unikalny design w jednym!


sufit drewniany

Źródło: Pinterest.com


Jak widzimy pomysłów na zagospodarowanie sufitu nie brakuje. Czasem nawet prosty zabieg jak wymiana oświetlenia sprawi, że wystrój aktualny wystrój pokoju nabierze zupełnie nowego wymiaru. Inspiracje pozostają na wyciągnięcie ręki, wystarczy włączyć Internet lub odwiedzić sklep budowlany. Wszelkie modyfikacje w postaci podwieszanego sufitu czy kasetonów i paneli najlepiej przeprowadzić podczas gruntownego remontu, aby oszczędzić dodatkowego bałaganu.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *