Trendy kolorystyczne w aranżacji wnętrz

Trendy kolorystyczne w aranżacji wnętrz

Trendy i moda zmieniają się we wszystkich otaczających nas kategoriach – ubraniach, kolorach na paznokciach, fryzurach, a także wystroju wnętrz. O ile zawartość szafy zawsze łatwo wymienić, o tyle zmiana aranżacji jest nie tylko czasochłonna, ale i bardzo kosztowna. Jak pogodzić zatem panujące trendy kolorystyczne, praktyczność i nasze indywidualne preferencje?

Przede wszystkim wybierz jakość, a nie ilość! Nie jest istotne, czy masz ochotę na jednokolorowe ściany czy na tęczę w sypialni – bez dobrych jakościowo materiałów, efekt i tak nie będzie zadowalający. Zdecydowanie lepiej postawić na jeden klasyczny, ale intensywny kolor, który będzie dominował, niż na kilka farb i wzorów o wątpliwej trwałości i głębi koloru. Zaczęliśmy od ścian, dlatego, że to właśnie najczęściej do nich dobiera się resztę aranżacji – podłogi, firany, zasłony, meble i dodatki. Podłoga powinna zgrywać się tonacyjnie z kolorem ściany – być ciemniejsza i w zależności od tonu, o chłodnym lub ciepłym zabarwieniu. Podłoga jest też elementem, który wymieniamy najrzadziej, dlatego jej wybór powinien być przemyślany. Podobna zasada dotyczy mebli – chłodne szarości lub grafit nie pasują do ciepłych barw na ścianach i odwrotnie. Jedynym kolorem uniwersalnym jest czerń i biel, a także klasyczny brąz, chociaż w tym wypadku w grę również wchodzi jego tonacja. Dodatki to kwestia filozofii – minimalizm, przepych, styl romantyczny, a może skandynawski?

 

Podstawy znamy, to teraz przejdźmy do konkretów. Jakie są najmocniejsze trendy kolorystyczne w tym roku? Skupimy się na pięciu najbardziej pożądanych zestawieniach, a także postaramy doradzić nieco w kwestii dodatków.

 

1. Skandynawski sznyt. Nie trudno wyobrazić sobie skąd wśród projektantów tak duży sentyment do krajobrazu krajów skandynawskich. Lodowce, trochę dziewicze tereny, panujący chłód, zorza polarna i gejzery. Prostolinijność, elegancja, prostota. A mimo wszystko jednak coś nieoczywistego w naszej rodzimej Polsce. Zaletą stylu skandynawskiego jest nie tylko prostota wykończenia, ale i jasność pomieszczeń. Jasne pokoje relaksują i pozwalają odpocząć. Jasne kolory to też najlepsze rozwiązanie dla niewielkiego metrażu.
Wnętrze w stylu skandynawskim

 
2. Klasyczny nude. Odcienie nude to kolory jasne, beżowe, czasem z odrobiną różu, a nawet koralu. Największym zainteresowaniem nudziakami do tej pory cieszyła się branża kosmetyczna i odzieżowa, jednak w 2016 roku świat oszalał i nude króluje nawet w aranżacji wnętrz. Wykorzystując tak klasyczne i eleganckie barwy nadamy naszemu mieszkaniu świeżości i wytworności. Wszelkie odcienie nude idealnie komponują się z brązami, czerwienią czy śliwką. To taka wskazówka dla mniej odważnych, którzy kochają kolory, ale wybierają je jedynie w dodatkach.
Aranżacja mieszkania w stylu nude
 
3. Z czym połączysz szarość lub biel? Jeśli lubisz odcienie koloru białego lub szarego, zainteresuj się stylem industrialnym. Połącz prostotę barw z fakturą cegły czy betonu. Dla bardziej odważnych osób, które koniecznie chcą podążać za trendami mała wskazówka – fluorescencyjne dodatki o niebieskawym, zielonkawym czy żółtym zabarwieniu to hit tego sezonu!
Mieszkanie w stylu industrialnym
(fot. Decoroom)
 
4. Inspirację czerp z podróży i odmiennych kultur! Wszelkie motywy etniczne, nawiązujące do Twoich zainteresowań będą budziły zachwyt nie tylko w gościach podczas odwiedzin, ale przede wszystkim u samego siebie. Czy może być jakaś większa dawka pozytywnej energii z rana lub tuż po powrocie do domu, niż wspomnienia z najlepszych wakacji w życiu albo motyw nawiązujący do podróży marzeń, która z każdym dniem jest bliższa realizacji? Kolory nawiązujące do etnicznych klimatów to przede wszystkim oliwkowa zieleń, pomarańczowa terakota, żółta ochra czy meksykańska czerwień.
Wnętrze w stylu etno
fot. blog.terrysfabrics.co.uk
 
5. Lata 80’ w wersji na soft. Jeśli lubisz kolory, ale mimo wszystko chcesz, aby Twoje wnętrze było stonowane, wybierz delikatne, lekkie i kobiece kolory, które połączysz z bielą lub perłą. Największym trendem w 2016 jest róż, który przy połączeniu z neutralnymi kolorami i delikatnymi akcentami zyskuje na wartości. Przestaje być kiczem, a staje się nową czerwienią. Róż świetnie współgra z cytryną, limonką oraz kolorami musztardowymi.
Styl lat 80
fot. encasa.pl
 
I jak, który styl wybierasz? 😉

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *