Licytacja nieruchomości

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to nie jedyny sposób na nabycie atrakcyjnej nieruchomości. Interesującą alternatywą jest zakup mieszkania z licytacji komorniczej, o którym warto dowiedzieć się nieco więcej jeszcze przed udaniem się na swój pierwszy przetarg. Dzisiejszy artkuł poświęcony będzie najważniejszym zagadnieniom przydatnym dla osób rozpoczynających poszukiwanie wymarzonego mieszkania.


Co to jest licytacja komornicza?

Licytacja komornicza jest sposobnością do nabycia nieruchomości po cenie zdecydowanie niższej niż realia rynkowe, nie jest to jednak transakcja, która jest w 100% pozbawiona ryzyka (ryzyko wynika z niepewnym stanem prawnym nieruchomości).

W jaki sposób ustala się stawki lokalu?

Stawka wywoławcza oferowanego lokalu w licytacji komorniczej opiera się przede wszystkim o wartość określoną w operacie szacunkowym, który sporządzony jest przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Co ciekawe, pierwsza licytacja lokalu może być ustalona na maksymalnie 25% obniżoną stawkę. Jeżeli lokal nie zostanie sprzedany, komornik jest upoważniony do znacznego zaniżenia ceny wyjściowej (nawet do 75% upustu).

Przebijanie ofert

Licytacja w zdecydowanej większości przypadków jest dynamiczna, a cena wywoławcza zostaje wielokrotnie przebita, dlatego należy posiadać bardzo dobre rozeznanie na rynku, aby ostatecznie nie dobić niekorzystnego dla siebie targu. Na licytacjach niewiele jest osób przypadkowych.

Wygrana oferta – formalności

Zdecydowana większość organizowanych przetargów organizowana jest w formie gotówkowej, dopuszcza się jednak możliwość wspierania kredytem hipotecznym. Osoba, która wygrała licytację posiada ustalony prawnie czas na spłatę pozostałej kwoty (jest to 14 dni lub maksymalnie 1 miesiąc po złożeniu dodatkowego wniosku).

Poszukiwanie przetargów
Ponieważ uregulowania prawne związane z organizowaniem licytacji komorniczych są wyraźne, łatwo jest poruszać się po rynku nieruchomości, wymaga to jednak sporej dawki wolnego czasu i nieco zaangażowania od strony zainteresowanej kupnem. Komornik ma obowiązek ogłosić przetarg nie krócej niż dwa tygodnie przed odbyciem się licytacji w budynku sądowym i w lokalu organu gminy właściwych miejscem położenia nieruchomości. Dodatkowo, przetarg ogłasza się również w dzienniku poczytnym w danej miejscowości, a także na komorniczych serwisach internetowych.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *