Szczęśliwa rodzina - program MDM

Zakup mieszkania w programie MDM

„Mieszkanie dla Młodych”, w skrócie MDM, to stosunkowo nowy program rządowy, który powstał w 2014 roku. Jego celem jest pomoc i ma formę dofinansowania do wkładu własnego. Co ważne, program ma trwać do 30 września 2018 roku, a więc czasu na skorzystanie z dotacji jest niewiele.

Jeżeli jesteś osobą do 35 roku życia możesz złożyć wniosek o przystąpienie do programu, a co ważne nie musisz mieć zawartego związku małżeńskiego. Jednym z podstawowych kryteriów ubiegania się po dofinansowani jest brak prawa własności mieszkania bądź współwłasności. Osoby posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu również są wykluczone z programu. Jeśli martwisz się o wysokość swoich zarobków – niepotrzebnie. Zasady dofinansowania nie określają limitu zarobków, który uprawnia do skorzystania z pomocy. Dofinansowanie będzie możliwe jedynie w przypadku kredytów na powyżej 15 lat, które zostały zaciągnięte na minimum połowę ceny mieszkania. Jak czytamy na oficjalnej stronie programu: „w przypadku braku zdolności kredytowej przyszłego beneficjenta umowę kredytu mogą podpisać jego zstępni, czyli rodzice, mąż, żona, ojczym, macocha oraz teściowie”.

„Mieszkanie dla Młodych” jest skomplikowanym programem pomocy, który oferuje kilka wariantów pomocy – między innymi 10% dopłaty do wkładu własnego dla osób niebędących w związkach małżeńskich oraz bezdzietnych małżeństw lub 15% dla osób i małżeństw wychowujących jedno dziecko lub więcej. Z każdym kolejnym dzieckiem udział dofinansowania wzrasta o 5%, jednak nie przekracza 30%. Program przewiduje także 5% jednorazowe dofinansowanie, jeśli w rodzinie urodziło się dziecko lub przysposobiono dziecko, nie później niż do 5 lat od daty zakupu mieszkania.

Program posiada odrębne warunki dotyczące mieszkania i domu, z którymi warto jest się zapoznać zdecydowanie wcześniej, np. mieszkanie nie powinno przekroczyć 75 m², natomiast dom jednorodzinny 100 m² (dla wielodzietnych rodzin metraż zwiększa się o 10 m²). Wyliczane wskaźniki przeliczeniowe uzależnione są od lokalizacji, dlatego nie warto sugerować się do końca informacjami w sieci, a dokładnie sprawdzić samemu dostępną dla nas ofertę. Uwaga! Program nie obejmuje mieszkań z rynku wtórnego, co stanowi spore ograniczenie dla młodych rodzin.
Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego składa się równocześnie z wnioskiem o kredyt w wybranym przez siebie banku (lub bankach), który przystąpił do programu. Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty, które wymagane są przez banki, a następnie oczekiwać weryfikacji naszych danych.

Każdy Rządowy lub Unijny program wsparcia dla młodych osób i małżeństw jest świetną inicjatywą, dlatego warto jest znać dostępne możliwości i korzystać z pomocy jeśli tylko spełniamy odpowiednie wymagania. Pamiętajmy, że tego rodzaju programy wspomagają nie tylko młode osoby, ale i umożliwiają napędzanie całej koniunktury gospodarczej – rynku finansowego, nieruchomości, a także budowlanego..

Więcej informacji o programie MDM dostępnych na stronie CLM

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *