Finansowanie mieszkania

Możliwości finansowania zakupu nieruchomości

Zakup nieruchomości to odpowiedzialna decyzja na wiele lat, która nie może być podjęta od razu. W zdecydowanej większości przypadków nie jesteśmy w stanie skompletować całej potrzebnej nam sumy, dlatego warto jest zorientować się jakie w Polsce występują możliwości finansowania zakupu lokalu lub domu.

 

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to najbardziej oczywista odpowiedź jaka nasuwa się każdemu, kto chciałby zakupić nieruchomość. Nie bez powodu – wiele badań i raportów na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie zaznacza, że jest to najbardziej znany i najpowszechniej stosowany sposób.  Chociaż akceptacja na zaciągnięcie kredytu nie jest najprostsza i warto posiadać wkład własny, zdecydowana większość osób decyduje się na całościowe pokrycie sumy kredytem. Obecnie ciężko jest odkładać tak wysokie kwoty, zwłaszcza po założeniu rodziny. To, co warto zaznaczyć, to fakt konieczności wykończenia mieszkania. Jeśli posiadasz oszczędności, zdecydowanie lepiej jest przeznaczyć je na remont i zakup mebli niż na dodatek do kredytu. Niemal wszystkie banki odmawiają udzielenia kredytów na kwotę większą niż koszt nieruchomości.

 

Oszczędności i pomoc rodziny

Oszczędności i pomoc rodziny to kolejny z częściej wybieranych sposobów zakupu nieruchomości. Zakup mieszkania nigdy nie jest nieplanowany, dlatego jesteśmy w stanie część sumy odłożyć, a w porozumieniu z rodziną uzbierać niemal całą kwotę. Pomoc rodziny, niezależnie od tego czy zwrotna czy bezzwrotna, pozwala uniknąć przykrych konsekwencji w przypadku problemami ze spłatą rat w banku. Niepewność pracy to jeden z głównych argumentów przeważających za rezygnacją z zakupu nieruchomości.

 

Pomoc Państwa

Warto wiedzieć, że coraz częściej władze krajów decyduje się na wspieranie młodych osób lub małżeństw w budowaniu własnego gospodarstwa domowego. Pomoc uzależniona jest od wielu czynników i aktualnie obowiązującej oferty, ale w przeważającej części jest to pomoc znacznie ułatwiająca wyprowadzkę na swoje. Jeśli planujesz w niedługim czasie zakup nieruchomości, koniecznie sprawdź swoje możliwości dofinansowania.

 

Sprzedaż obecnej nieruchomości

Nie można ukrywać, że za posiadanym kapitałem na nową nieruchomość bardzo często stoją pieniądze ze sprzedaży poprzedniej. Posiadanie nawet najmniejszego lokalu poza centrum miasta pozwala zgromadzić większość potrzebnego kapitału, co ułatwia pozyskanie dalszego dofinansowania.

 

Spadek

Pozostawiony po zmarłym spadek w wielu wypadkach można finansować, a co za tym idzie uzyskać sporą ilość kapitału. Niejednokrotnie spadek obejmuje całą nieruchomość, którą można zatrzymać lub sprzedać. W tym wypadku warto jest znać podstawowe przepisy Kodeksu Cywilnego w zakresie prawa spadkowego i pamiętać o podatku od wzbogacenia oraz spłacaniu osób uprawnionych do spadku.

 

Wyjazd za granicę

Ostatnim najczęstszym źródłem finansowania nieruchomości wskazywanym przez ankietowanych jest wyjazd za granicę w celu zarobienia większej ilości kapitału. Oczywiście takie rozwiązanie możliwe jest w niewielu przypadkach, należy pamiętać przede wszystkim o specyfice wyjazdu za granicę oraz kosztami życia na miejscu, jednak wciąż wiele osób decyduje się właśnie na taką metodę. Możliwość zarobienia dużych pieniędzy w innej walucie kusi, zwłaszcza osoby młode lub bez zobowiązań.

 

Podsumowując, zanim rozpoczniemy proces planowania zakupu nieruchomości, warto jest zaznajomić się z ofertą banków, rządowych projektów pomocy oraz sytuacji materialnej najbliższych, aby pozyskany kapitał kosztował nas jak najmniej, a system ewentualnego spłacania był dostosowany do naszych możliwości.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *