mieszkanie

Łódź: Najbardziej poszukiwane mieszkania dwupokojowe

Jeszcze niedawno na rynku nieruchomości stawiano prognozy dotyczące preferencji zakupowych odnośnie metrażu mieszkań oraz ich liczby pokoi w 2016 roku. Okazuje się, że biorąc pod uwagę wszystkie dostępne dane, najpopularniejszymi mieszkaniami nadal są nieruchomości dwupokojowe, nieprzekraczające wartości 200 tys. zł. Skąd taka tendencja i jak przekłada się ona na mieszkańców Łodzi?

 

Łódzkie preferencje

Łódź, jako jedna z większych metropolii w Polsce, zrzesza w sobie sporą liczbę lokatorów o różnych preferencjach. Dla wielu osób liczy się lokalizacja, dla innych stan nieruchomości, a dla części metraż. Kto mieszka w Łodzi? Rdzenni mieszkańcy, biznesmeni, studenci oraz osoby migrujące z okolicznych miejscowości, które chciałyby zakosztować życia w wielkim mieście. Pod wieloma względami w Łodzi poszukuje się mieszkań jak najmniejszych, ale nie kawalerek. Tendencję można zauważyć nawet wśród studentów, którzy wolą wynajmować mieszkanie ze znajomymi, niż przebywać całkiem samemu w jednopokojowym mieszkaniu. Miasto tętni życiem, co rusz powstają nowe inwestycje, atrakcje dla turystów i mieszkańców oraz miejsca pracy, dlatego rynek nieruchomości prosperuje całkiem przyzwoicie, a co za tym idzie – można znaleźć naprawdę interesujące oferty.

 

Dlaczego dwa pokoje?

Niewielkie mieszkania z wydzielonym osobnym pokojem pozwalają zachować równowagę i oddzielić życie codzienne od odpoczynku, a w przypadku rodzin – odgrodzenie rodziców i dzieci. Własna przestrzeń, poczucie intymności i możliwość całkowitej izolacji jest niezwykle ceniona u młodych osób oraz osób w podeszłym wieku. Osobny pokój daje także namiastkę niezależności i odpowiedzialności, jest więc dobrą okazją do nauczenia się obowiązkowości za własną przestrzeń i przedmioty będące naszą własnością. Osoby koncentrujące się na karierze zawodowej również wolą mieszkanie nieco większe, w których mogą wydzielić osobną przestrzeń na pracę i odpoczynek.

Za popytem na rynku nieruchomości idzie w dużej mierze cena – dobre mieszkanie dwupokojowe spokojnie można kupić poniżej 200 tys. zł, co jest dla większości klientów maksymalną ceną na jaką mogą sobie pozwolić przy zakupie pierwszego mieszkania. Atrakcyjne trzypokojowe lokale (nawet o niewiele większym metrażu) są zdecydowanie droższe, lub wymagają gruntownego remontu, który w ostatecznym rozrachunku byłby nieopłacalny dla nabywcy.

2pokoje

Jak prognozy wpłyną na rynek?

Publikując analizy i raporty na popularnych serwisach związanych z rynkiem nieruchomości należy liczyć się z reakcją uczestników rynku zbytu. Ogłaszając, że najpopularniejszymi mieszkaniami są dwupokojowe lokale podsycamy klientów do zakupu, ale jednocześnie dajemy zielone światło dla osób chcących nieruchomość sprzedać. Stara zasada ekonomii mówi, im większy popyt, tym cena pnie się w górę. Rozpowszechnianie informacji o atrakcyjności konkretnych ofert podbije więc ceny, ale jednocześnie spowoduje spadek cen ofert, które nie wpisują się w ogólnopolski trend, co okaże się okazją dla nie jednej rodziny lub osoby z odrobinę większym budżetem.

 

Gdzie warto inwestować?

Doskonałym rozwiązaniem zarówno dla singli, jak i rodzin z dziećmi są dzielnice Łodzi posiadające doskonalą komunikację z każdą częścią miasta. Takie miejsce znajduje się na granicy Śródmieścia i Polesia. Najnowsza inwestycja CLM została zlokalizowana wokół doskonałej infrastruktury. W okolicy znajduje się m.in. CH MANUFAKTURA, Galeria Łódzka, lokalny rynek. Nie ma problemu z dotarciem do wszystkich publicznych uczelni. Dodatkowo jest to miejsce ciche i spokojne. Położenie praktycznie w Centrum miasta daje możliwość przemieszczania się samochodem, rowerem miejskim a nawet piechotą do wszystkich atrakcji kulturalnych i turystycznych Łodzi.

zdjęcia budynków miasta

 

Rynek nieruchomości, choć na przestrzeni ostatnich okresów ustabilizował się, jest rynkiem niezwykle podatnym na wszelkie wpływy i o tym należy bezwzględnie pamiętać. Co wpływa na rynek? Stopa bezrobocia, płaca minimalna, cykl koniunkturalny, ale i najzwyklejszy trend i przemyślana reklama konkretnych ofert. Umiejętność obserwacji, dobry agent i przygotowane środki pieniężne to klucz do zaoszczędzenia wielu tysięcy złotych i sfinalizowania transakcji życia.

1 Comment

  • Magdalena Kozioł

    Mieszkania dwupokojowe, są relatywnie tanie i bardzo praktyczne dla pary, jednak chyba lepiej inwestować w trzy pokoje poniważ kiedy pojawia się dziecko – zaczyna brakować miejsca.

  • Napisz komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *