klucze do domu

Mieszkanie – kupno czy wynajem?

Co zrobić, gdy funduszy nie jest na tyle wystarczająco, a trzeba zmienić mieszkanie? Kupić, wynająć, a może zdecydować się na mieszkanie od miasta? Każda z trzech opcji ma wiele wad i zalet, dlatego dzisiaj przedstawimy Ci kilka najważniejszych wskazówek, którymi należy się kierować w podejmowaniu decyzji dotyczącej zmiany nieruchomości.

 

Mieszkanie od miasta

Tematykę mieszkania, które możemy dostać od gminy potraktujemy nieco w węższym zakresie. Aby dostać mieszkanie należy spełnić szereg warunków, niejednokrotnie czekać latami, wpłacać zaliczki, uczęszczać w przetargach. Jeśli uda się nam dostać takie mieszkanie, nie zawsze jest opcja jego wykupu, co zdecydowanie należy do największych wad tej metody. Drugim ogromnym minusem jest konieczność płacenia podwyższonego czynszu przez wskazany okres w umowie. Nie jest to proces krótki i przyjemny, dlatego zdecydowanie bardziej rekomendujemy kupno lub wynajem mieszkania.

 

Wynajem mieszkania

Wynajęte mieszkania nie generują sporych kosztów, chociaż początkowo należy uiścić kaucję na wypadek wyrządzonych szkód. Mieszkania przeważnie są dość mocno zadbane, częściowo lub w całości wyposażone oraz odświeżone. Przebywając w nie swoim mieszkaniu nie mamy jednak pełnego komfortu – nie wolno nam zmieniać koloru ścian, dokonywać wielkich modyfikacji i musimy dostosować się do szeregu wymogów właściciela. W zdecydowanej większości nie wolno posiadać zwierząt. Jakby tego było mało, obowiązuje nas stosunkowo krótki okres wypowiedzenia i najczęściej roczna umowa. Nigdy nie mamy pewności, że sytuacja właściciela się nie zmieni na gorsze i nagle nie będzie potrzebował swojej nieruchomości na własny użytek. Nie jest to życie w komforcie, ale dla studentów lub na krótki okres jak najbardziej opłacalne.

 

Kupno mieszkania

Najdroższe, ale zdecydowanie najlepsze wyjście to zakup własnej nieruchomości. Posiadanie swojego mieszkania wymaga ogromnych nakładów pieniężnych lub zaciągnięcia kredytu i spłacania go przez wiele lat, jednak spokój i pełna dowolność w jego wyposażenie i wygląd sprawia, że pozostałe wyjścia wypadają dość blado. Nie każdy może pozwolić sobie na kupno mieszkania od razu, jednak powinien być to jeden z ważniejszych celów do osiągnięcia. Nie tylko dla samego siebie, ale też przez wzgląd na przyszłość i rodzinę. Zakupione mieszkanie generuje w czasie koszty, wszelkie naprawy, remonty, zmiana umeblowania leżą po stronie właściciela, jednak jest to w pełni jego własność i coś, co może przekazać w przyszłości dzieciom.

 

Jak podjąć decyzję?

Podejmując decyzję należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  1. Jakimi funduszami dysponujemy – czy nasza sytuacja zawodowa pozwala nam na zaciągnięcie kredytu, czy mamy wystarczającą ilość oszczędności?
  2. Jaki jest cel zmiany mieszkania – czy jesteśmy młodzi i chcemy się usamodzielnić, czy zmieniliśmy właśnie pracę, czy chcemy zamieszkać z partnerem, czy może oczekujemy potomstwa.
  3. Na jak długo planujemy zmianę – zmiana może być związana ze studiami, szkoleniem, pracą, partnerem lub chęcią poznawania nowych miejsc. Jeśli nie planujemy zostać w danej miejscowości na stałe, nie warto inwestować w zakup nieruchomości.
  4. Co jest dla nas ważne – wygoda, komfort, suwerenność decyzji, a może ekonomiczność?

 

home (Copy)

 

Podsumowując, podjęcie decyzji wymaga ustalenia własnych priorytetów i budżetu jaki posiadamy. Naszą rekomendacją jest inwestycja we własne mieszkanie, zakładając, że taka możliwość jest na wyciągnięcie ręki. Wynajmowanie mieszkania jest etapem przejściowym, które może przydać się jeśli poszukujesz lokum idealnego, a Twoje wymagania są naprawdę spore. Mieszkanie z miasta budzi najwięcej zastrzeżeń – trudno je dostać, kolejki trwają lata, a wcale nie jest to mieszkanie w pełni własnościowe.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *