kanapa w domu

Mieszkanie łatwe do urządzenia

Urządzenie nowego mieszkania wymaga wiele pracy, niezależnie od jego metrażu, lokalizacji, przeznaczenia lub ułożenia. Nasuwa się więc pytanie, czy istnieją lokale, które można wykończyć łatwiej niż inne?               

Zastanówmy się nad metrażem

Planowanie dekoracji mieszkania oraz wszelkich prac wykończeniowych rozpoczyna się od zaznajomienia z metrażem. Im większy lokal, tym trudniej jest go wykończyć – potrzeba większych środków pieniężnych, większego zaangażowania i większej kreatywności. Chociaż wiele osób posiadających mały metraż skarży się, że nie mogłoby urządzić lokalu według własnego gustu, bardzo duże powierzchnie w aranżacji bywają jeszcze trudniejsze. Duże pomieszczenia niosą spore echo, które trzeba zniwelować, a w dodatku wszelkie elementy dekoracyjne tracą na swojej wartości, zostają przytłumione przez gabaryty ścian i okien. Urządzenie sporego mieszkania, a wykończenie kawalerki to dwa zupełnie różne projekty – nie sposób ich porównać.

 

Jeden, dwa, a może trzy pokoje?

Ilość pomieszczeń również odgrywa sporą rolę w planowaniu aranżacji wnętrz. Jeżeli do dyspozycji mamy kawalerkę z jednym pokojem, musimy w nim zmieścić większość swoich rzeczy codziennego użytku. Im większa liczba pokoi, tym szersze pole do popisu oraz możliwość przeznaczenia pomieszczeń do konkretnych celów – pokój dziecka, sypialna, salon, biuro, garderoba. Właściciele niewielkich lokali z pewnością docenią zabudowane szafy, pojemne komody oraz łóżka z pokaźnymi skrzyniami, w których można zmieścić rzadko używany sprzęt, ubrania zimowe, kurtki lub pościel.

 

Pomieszczenia dodatkowe – strych, piwnica, garaż

Podczas wykończenia mieszkania warto zastanowić się nad pomieszczeniami, które mamy do dyspozycji poza samym lokalem – strych, piwnica, garaż, klatka schodowa. Jeśli nie przepadasz za wieloma przedmiotami w pokoju, lubisz styl minimalistyczny – wynoszenie rzeczy, których nie używasz na co dzień na pewno okaże się pomocne. Pamiętaj, że strych jest powierzchnią wspólną, nie warto umieszczać tam zbyt wielu przedmiotów, zwłaszcza cennych. Jeśli strych jest drewniany – zrezygnuj z jego wykorzystania całkowicie. Piwnice w dobrym stanie oraz zadbany garaż pomieszczą narzędzia, sprzęt sportowy oraz większe przedmioty. Jeśli chciałbyś stworzyć własną małą siłownię, ale Twoje mieszkanie jest za małe – takie pomieszczenia świetnie się do tego nadają. Piwnica i garaż to także idealne miejsce dla majsterkowiczów.

 

Układ pomieszczeń – sprawa kluczowa

Najważniejszym aspektem jest układ pomieszczeń. Najłatwiejsze w aranżacji są pomieszczenia kwadratowe lub prostokątne zmierzające do kwadratu. Im węższe pomieszczenie, tym trudniej. Największym wyzwaniem nie tylko dla mieszkańców, ale i dekoratorów wnętrz są pomieszczenia owalne, ze ściętymi ścianami lub w fantazyjnych kształtach. Kwadratowe pokoje są szerokie, dlatego ich wykończenie nie jest kłopotliwe, nawet jeśli ich metraż jest niewielki. Ustawienie kanapy, stołu i mebli nie spowoduje natłoku przedmiotów, ani też nie utrudni przemieszczania się po lokalu. Pokoje prostokątne, z reguły bardzo wąskie są kłopotliwe przez wzgląd na ograniczoną możliwość poruszania się. Po rozstawieniu łóżka pozostaje niewielka przestrzeń, dlatego wygodnie jest zastosować innowacyjne rozwiązania z chowanym w meble łóżkiem lub wybrać łóżko piętrowe, a pod nim przygotować sobie kąt do nauki. Wąskie pokoje, chociaż wymagają praktycznych zastosowań, mogą wyglądać niezwykle elegancko. Pomieszczenia owalne to wyzwanie dla dekoratorów, zwłaszcza w kwestii ustawiania mebli i łóżek. Na szczęście obecnie wiele kanap, sof i komód jest projektowanych ściśle z myślą o pomieszczeniach w podobnych kształtach. Ścięte ściany nie stanowią tak dużego problemu, jednak zabierają sporo przestrzeni w pokoju, dlatego należy dokładnie zaplanować rozmieszczenie w nim przedmiotów.

 

Podsumowując, na łatwość urządzenia mieszkania wpływa wiele czynników, jednak każdy metraż i kształt jest możliwy do wykończenia w taki sposób, abyśmy mogli czuć się w naszym lokum naprawdę komfortowo. Najważniejszą rolę odgrywamy my sami – nasza pomysłowość, kreatywność oraz budżet.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *