obraz sweet home

Czy warto inwestować w kawalerki?

Kawalerka to świetny sposób na pierwsze samodzielne mieszkanie dla młodego człowieka, który nie potrzebuje dużej przestrzeni i sporych rachunków. Czy warto jednak inwestować w zakup tak niewielkiej powierzchni na stałe?

 

Grunt to rozwaga

Zakup nieruchomości to spory wydatek, dlatego do tematu powinniśmy podejść z olbrzymią rozwagą i przeanalizować wszystkie korzyści i wady płynące z podjętej przez nas inwestycji. Pamiętajmy, że kawalerka jest nieruchomością specyficzną, w przypadku której nie można jednoznacznie wykazać cech odbieranych przez większość jako atrakcyjne czy odpychające, dlatego na poniższe charakterystyki patrzymy czysto obiektywnie.

 

Skoncentruj się na własnych potrzebach

Zanim zaczniesz przeglądać jakiekolwiek oferty na rynku nieruchomości, skoncentruj się na tym czego Ci potrzeba – jakie masz wymagania odnośnie swojego przyszłego lokum? Interesuje Cię mieszkanie całkiem nowe czy może używane, w starszym czy nowszym budownictwie, w centrum czy na obrzeżach? A co z wyposażeniem i układem mieszkania – proste, klasyczne, nowoczesne, umeblowane lub nieumeblowane? Bardzo ważny jest budżet oraz rozmowa z osobami, które znają rynek i są w stanie przedstawić Ci przekrój ofert dostępnych na Twoją kieszeń. Na rynku nieruchomości liczy się każdy szczegół, pamiętaj, że mieszkanie w które inwestujesz pieniądze musi Ci się naprawdę podobać. Jeśli masz jakieś wątpliwości poczekaj, ofert jest wystarczająco dużo i wciąż pojawiają się nowe.

 

Rozmiar ma znaczenie

Niewielka powierzchnia kawalerki może być zarówno zaletą, jak i powodem przeważającym za odrzuceniem oferty na rynku. Jeden pokój, kuchnia i drobna łazienka dla osoby samotnie zamieszkującej, a zwłaszcza studenta to rozwiązanie idealne – jest nie tylko łatwe do utrzymania w czystości, ale i ekonomiczne. Kawalerki charakteryzują się prostym układem, podatnym na kreatywne remonty i meblowanie, a więc są w stanie w pełni sprostać oczekiwaniom lokatorów. Rozmiar lokalu zaczyna mieć znaczenie w momencie większej ilości osób na co dzień przebywających w mieszkaniu. Świeża para, młode małżeństwo czy dwójka przyjaciół jest w stanie mieszkać razem w jednym pokoju, jednak w wielu sytuacjach warto mieć dodatkowe pomieszczenie, dzięki któremu możemy mieć odrobinę spokoju i prywatności.


Funkcjonalność przede wszystkim!

Od kawalerki nie można wymagać, że będzie bardzo funkcjonalna. Dla osoby lubiącej segregację, wydzielanie przestrzeni do pracy i relaksu, a także otaczającej się dużą ilością przedmiotów lokal będzie nieużyteczny. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych! Aby maksymalnie zwiększyć wykorzystanie dostępnej przestrzeni należy umiejętnie umeblować mieszkanie z użyciem np. zabudowanych szaf. Oferowane na rynku budowlanym produkty do tworzenia ścianek działowych pozwolą odgrodzić miejsce do pracy lub stworzyć dwa mniejsze pomieszczenia.

 

A co gdy powiększy się rodzina?

Zwiększenie liczby lokatorów w mieszkaniu o niewielkim metrażu może być kłopotliwe, zwłaszcza, jeśli jest to proces nieplanowany wcześniej. Na szczęście rynek nieruchomości prosperuje bardzo dobrze, wiec obecne mieszkanie można wynająć lub najzwyczajniej sprzedać. Łatwiej jest wystawić zadbaną nieruchomość w dobrej lokalizacji, niż malutki kącik na obrzeżach miasta, ale od czego są skuteczne agencje pośredniczące na rynku?

 

Inwestycja biznesowa

Na koniec pozostaje jeden aspekt – kupno kawalerki traktowanej jako inwestycja do zarabiania pieniędzy. Jest to najkorzystniejsza forma z jakiej możesz skorzystać, ponieważ każdego roku występuje bardzo duże zainteresowanie małymi i względnie tanimi nieruchomościami. Twoją kartą przetargową będzie dobra lokalizacja i funkcjonalne ułożenie mieszkania.

 

A jak jest w Łodzi?

Łódź to miasto, w którym warto inwestować w mniejsze mieszkania. Grono studentów przyjeżdżających do tego miasta woli wynajmować przytulną kawalerkę niż zamieszkać w akademiku. Doskonałą lokalizacją jest Śródmieście, z którego jest dogodny dojazd do każdej części miasta, a także doskonała infrastruktura.

Atrakcyjnym miejscem jest nowo powstała inwestycja na pograniczu Śródmieścia oraz Polesia. Mieszkania są dostępne już od 27m2. Oferta mieszkań znajduję się na stronie CLM.

Budynek mieści się niedaleko Centrum Handlowego Manufaktura, a także Galerii Łódzkiej. W bliskiej odległości jest ulica Piotrkowska. Dojazd na Wydziały Uczelni (UŁ,PŁ, UM) także nie sprawi problemu – jest doskonała komunikacja z innymi częściami miasta! Dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo, bardzo ważny aspekt do spokojnego zamieszkania. Budynek jest monitorowany.

Łódź to miejsce doskonałe także dla osób pracujących w Warszawie. Już w  zaledwie godzinę możesz dotrzeć do Stolicy! A jak wiadomo ceny mieszkań w Warszawie są znacznie wyższe.

Zakochaj się w Łodzi! ღ

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *