
Bezpieczeństwo transakcji na rynku nieruchomości
Poruszanie się po rynku nieruchomości dla osób niezbyt wtajemniczonych w temat może okazać się przykre w skutkach. O czym musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na kupno domu lub mieszkania?
Wybierz swojego pośrednika
Nawet jeśli należysz do osób, które wszystko chcą zrobić same i niezbyt łatwo ufają osobom zarabiającym na świadczeniu usług, wybierz swojego pośrednika w transakcji lub skorzystaj z firm outsourcingowych. Pamiętaj, że nie zawsze najkorzystniejszą drogą będzie wynajęcie całego biura lub agenta – szereg usług można zamówić przez Internet, dzięki czemu zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze. Jeśli jednak nie posiadasz wystarczającej wiedzy aby samemu znaleźć klienta i sfinalizować w pełni bezpieczną transakcję, postaw na profesjonalistów.
Umowa przedwstępna
Umowę przedwstępną zawiera się w celu zabezpieczenia obu stron transakcji, zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Strona deklarująca chęć zakupienia nieruchomości ma pewność, że sprzedający nie sprzeda lokalu lub domu nikomu innemu a sprzedawca, że w razie nie dojścia do skutku umowy otrzyma stosowne odszkodowanie. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest tak zwana umowa dwustronnie obowiązująca.
Umowa przedwstępna a umowa deweloperska
Warto wspomnieć, że nie zawsze istnieje konieczność sporządzania umowy przedwstępnej. Umowa deweloperska spełnia między innymi funkcję takiego zabezpieczenia, która zgodnie z obowiązującymi przepisami musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Zatem o umowie przedwstępnej mówimy tylko i wyłącznie w przypadku zakupu wybranej nieruchomości na rynku wtórnym.
Skutki zawarcia umowy przedwstępnej
Zawarcie umowy przedwstępnej może skutkować kilkoma postępowaniami na drodze sądowej:
- Możliwe uzyskanie odszkodowania – na osobie składającej wniosek widnieje obowiązek wykazania określonej szkody w wyniku nie dojścia do finalizacji transakcji.
- Ustalenie zawarcia umowy przyrzeczonej – jeżeli umowa spełniała warunki (umowa zawarta w formie aktu notarialnego) oprócz samego odszkodowania, pokrzywdzony posiada prawo do ustalenia zawarcia umowy przyrzeczonej.
- Gdy jedna ze stron nie chce zawrzeć finalnej umowy, można wystąpić z powództwem do sądu.
Koszty umowy przedwstępnej i przedawnienie roszczeń
Umowa przedwstępna nie jest zabezpieczeniem darmowym. Jeżeli decydujemy się dodatkowo ochronić przed ewentualnymi przeszkodami w zawarciu finalnej umowy, należy liczyć się z koniecznością ponoszenia kosztów tak zwanej taksy notarialnej. Co ważne, taksa za umowę przedwstępną wynosi jedynie 50% swojej regularnej wartości. Tak samo w przypadku umowy przyrzeczonej, również wartość kwoty wynosi jedynie połowę stawki. Łącznie za obie umowy będzie należało opłacić jedną pełną kwotę taksy.
Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona była zawarta.
Do kiedy należy sfinalizować umowę ostateczną?
Decydując się na sporządzenie umowy przedwstępnej warto jest pamiętać o umieszczeniu w niej końcowej (ostatecznej) daty realizacji transakcji. Wyznaczenie terminu jest bardzo istotne, ponieważ w przypadku braku jego wyznaczenia, nie można żądać od strony jej zawarcia.
A na koniec… pamiętaj o zaliczce
Zadatek lub zaliczka to dodatkowe formy zabezpieczenia transakcji na rynku nieruchomości. Zaliczka jest wcześniejszą zapłatą części ceny sprzedaży, Zadatek z kolei pełni funkcję gwarancyjną. W przypadku gdyby jedna ze stron złamała postanowienia umowy, zaliczka zostaje zwrócona kupującemu, a dany zadatek zostanie utracony przez winną stronę lub zwrócony w podwójnej wysokości.
Napisz komentarz